Ana Menu
 
 
 
Avcılık Profili Araştırması
 Bilgisayarınıza  İndiriniz:
Araştırma1
Araştırma2
 
 
 
  Ülkemizde Avlanabilen Av Hayvanları
TAVŞAN (Lepus Cyprius) 50/70 cm
 
Dünya’da birçok türü vardır. Tavşanımız Kıbrıs’a özgürdür. Ev tavşanı gibi delik kazmaz. “Tavşan Yatağı” denilen çukuru kazar ve yatır.  Daimi doğurma sürecine sahiptir. Her batında 1-2 bazen de ender olarak 3 yavru doğurur. Tamamen bir otoburdur. Bitkisel besinlerle beslenir. Genellikle ovalık arazilerde yaşamasına karşın, yağan yağmurlar sonucunda tarlaların çamur olmasından dolayı tepe ve dağ eteklerine çekilir. Ülkemizde avcılık olgusu başladığından beri avcılarımızın baş tacıdır. Çok iyi gizlenme yeteneği vardır. Ülkemizin her bölgesinde vardır.
 
KINALI KEKLİK (Alectoriz Chukar) 33cm
 

Yerli av kuşumuzdur. Kayalık ve maki bitki örtüsü bulunan arazileri sever. Tohum ve küçük meyvelerle beslenir. Ülkemizin her bölgesinde bulunur. Dikmen Üretim Tesislerinde üretilip, çoğaltılarak doğaya katkı sağlanmaktadır.

 

 

TURAÇ (Francolinus Francolinus) 35 cm
 

Yerli av kuşudur. Yaşayışı ve birçok özelliği ile kekliğe benzer. Ülkemizin her bölgesine büyük bir hızla yayılmaktadır. Erkeği alacalı tüylerle süslüdür. Dişide boz renkler, erkekte siyah renkler hakimdir. Dere yataklarını, nemli bölgeleri, sazlıkları çok sever. Çok iyi gizlenir.

BILDIRCIN (Coturnix Coturnix) 18 cm
 

Yerli av kuşudur. Su kenarı, çayır ve tarlalarda bulunur. Renkleri çevreye iyi uyar. Mecbur olmayınca uçmaz. Alçaktan ve gürültülü bir şekilde uçar. Yerli olmasına karşın zaman zaman ülkemize göçmen Bıldırcın da gelir.

 
ÇULLUK (Scolopax Rusticola) 36 cm
 

Göçmen av kuşudur. Yaban Tavuğu olarak da tanınır . Kışın görülür. Çok nemli ormanlarda sık bitki topluluğu içinde bulunur. Toprak altındaki böcek ve solucanlarla beslenir. Sarhoş yalpası gibi uçuşu vardır. Uçuşu ve gagasından tanınır.

 
FASSA (Columba Palumbus) 41 cm
 

Güvercingiller familyasının en büyük türüdür. Orman ve ağaçlık bulunan yerlerde yaşamaktadır. Ağaçlarda yuvalanır. Hububat taneleri ve tohumlarla beslenir. Yerli olmasına karşın zaman zaman ülkemize göçmen Fassa da gelir.

 

KAYA GÜVERCİNİ (Columba Livia) 33 cm
 

Yerli av hayvanıdır. Yabani güvercin olarak bilinir. Kayalık yamaçlarda, kıyılarda ve dağlık bölgelerde bulunur. Hububat taneleri ve tohumlarla beslenir. Aşı güvercinin atasıdır. Her sezonda avlanır.

 
ÜVEYİK (Streptopelia Turtur) 27 cm
 

Yaz göçmeni av kuşumuzdur. Orman, koru ve meyve bahçelerinde bulunur. Hububat taneleri ve tohumlarla beslenir. Kahverengi – siyah-alalı sırtı, pembe-krem karnı ve siyah kuyruğu ile güzel bir kuştur. Ülkemizde baharda ve yazın bulunur. II. İnce Av’da avlanır.

 

 
KAMAZ KARGA(Corvus Corone) 47 cm
 

Ülkemizde leş kargası olarak da bilinir. Ülkenin her tarafında, her türlü arazide bolca bulunur. Yalnız olarak ender bulunur. Zararlı bir kuştur. Her zaman avlanılabilir. Keklik yumurtalarını kırarak yediği için olumsuz yönde etkiler.

SAKSAĞAN (Pica Pica) 46 cm
 

Tüm yurtta çok yaygındır. Siyah- beyaz alacalı tüyleri ve çok uzun bir kuyruğu vardır. Keklik yumurtalarını kırıp telef etme konusunda uzmandır. Avlanması tüm sezonda serbesttir.

 

 
CİKLA (Turdus) 25 cm
 

Göçmen av kuşudur. Tüm Cikla türlerinin özellikleri aynıdır. Siyahı, kara cikla ya da karatavuk olarak da bilinir. Kara ciklanın gaga ucu turuncudur. Diğer beyaz ciklalar kahverengi- beyaz beneklidir. Kanat altları kahverengi tonlarındadır. Karın bölgeleri beyaz renkte olup üzerinde "V" şeklinde benekler taşır. Kuyrukları kısadır. Boyları 20-23 cm. arasındadır. Ağırlıkları 70-90 gr. kadardır. Yumurta sayıları genellikle 4-5'tir. Kuluçka süreleri 14 gündür. Yavrularını tüyleri çıkıncaya kadar beslerler. Yuvasının içini çamur, çürük odun ve gübre karışımı bir maddeyle sıvar. Zeytin, solucan ve böcekle beslenir.

 
SÜLÜN (Phasianus colchicus) 53-63 cm
 

Sülün, tavuksular (Galliformes) takımında bulunan büyük bir kuş grubundaki kuşlara verilen genel addır. 11 cinsi ve 35 türü bulunan sülünlerin erkekleri ve dişileri birbirine benzemez. Erkek sülünlerin daha parlak renkli tüyleri ve uzun kuyrukları vardır. En çok bilinen bayağı sülün (Phasianus colchicus) av hayvanı olarak avlanır. Vücut tüyü, yeşil, mor ve beyaz işaretlerle parlak altın ve kahverengi çizgilidir. Dişi, kesinlikle gösterişli değildir, her yeri daha soluk benekli kahverengi bir kuş tüyüyle kaplıdır ve 20 cm civarı bir kuyrukla 53-63 santimetre uzunlukta ölçülür. Yavru kuşların, daha kısa bir kuyrukla dişi gibi görünüşü vardır.

 
 
ÖNERİ VE ŞİKAYETLER
Her türlü öneri ve şikayetleriniz için bize ulaşın...
 
Eğitimler
 
Avcı Eğitimi Sınav Sonuçları
 
 Çevre Eğitimi
 
 Veterinerlik
 
 Avcılık Eğitimi
 
 Silah Eğitimi
 
 Ilkyardim
 
Ana sayfa | Hakkımızda | Yasal Tüzükler | Yıllık Av Haritası | Resim Galerisi | Görüş Girişi
Görüşler | Haberler | Bize Sorun | Anket | İletişim | Site Haritası
tüm hakları saklıdır © KKTC Avcılık Federasyonu Designed & Powered by Dotmasterz