KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

Kıbrıs gazetesinin (17.04.2011 ) tarihli ve ikinci sayfasında sayın Güren Tilki tarafından kaleme alınan “İnsanlık böyle mi?” başlıklı haberle ilgili olarak Federasyonumuzun açıklaması;

 

Öncelikle, Bağlıköy’de evinin avlusunda asma yaprağı topladığı sırada bölgede kaçak olarak avlandıkları tesbit edilen ve gayri insani davranış sergileyen kişiler tarafından açılan ateş sonucunda gözünden yaralanan  bayan İsmet Tahsildaroğlu ve ailesine yaşadıkları bu talihsiz olaydan dolayı KKTC Avcılık Federasyonu olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.  

 

Önceki gün yaşanan bu talihsiz olayın haberini alan KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu ve bölgede zararlılarla mücadele kapsamında “Karga Avı” yapanları denetlemekte olan Federasyonumuza bağlı ekibimiz bu konuyla yakından ilgilenerek hemen bölgeye gitmişlerdir.

 

Bölgedeki Polis Teşkilatı yetkilileri tarafından başlatılan geniş çaplı soruşturma ve araştırmaya Federasyonumuz yetkilileri de katılmışlardır. Olayın şahidi olan İsmet Tahsildaroğlu’nun kızı Şerife Paşa’nın tüfek tutan kişi ve yanındaki kişiyi bir daha görürsem tanırım demesi üzerine KKTC Avcılık Federasyonu tarafından “Karga Avı” yapmaları için özel izin verilen bölgedeki tüm ekipler teker teker bölge karakoluna çağrılarak Şerife Paşa isinmli hanımefendi ile yüzleştirilmişlerdir. Bahse konu suçu işleyenlerin KKTC Avcılık Federasyonu tarafından özel izin verilen ekiplerden olmadığı yapılan yüzleştirilmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani bu olayı gerçekleştirenlerin “Karga Avı” izni almadan av yaptıkları yani “Yasadışı Av” yaptıkları saptanmıştır.

 

Önceki yıllarda da, karga popülasyonunun dengede tutulması amacıyla yapılan “Karga Avı” dönemini fırsat bilen bazı kişilerin, özel izinli ekiplermiş gibi etrafta dolaşıp Yasadışı Avcılık yaptıkları Federasyonumuz tarafından tesbit edilmişti. Böyle olayların yaşanmaması için Federasyon’umuza bağlı ekipler, her hafta çeşitli bölgelerde Karga Avı yapan ekipleri denetlemekle birlikte KKTC Polis Teşkilatı ile birlikte de koordineli çalışmalar yapmaktadır.

 

Bu konuda camia olarak üzerimizde olan sorumluluğun farkındayız. İşte bundan dolayı mücadeleye katılacak ekipleri de hassasiyetle seçiyoruz. Karga avı öncesinde, Başkan Nilhan Tayfunlu tarafından seçilen ekiplere bir brifing verilerek yürürlükteki yasa, mevzuatlar ve uyulması gereken kurallar bir kez daha hatırlatılmıştı.

Avcılık Federasyonu tarafından özel izin verilen ekiplerin araçlarının, ön ve arka camlarında turuncu zemin üzerinde siyah yazılı numaralar bulunmaktadır. Bu ekipler anayollarda av yapamaz, yerleşim yerlerinin en az 200 metre uzağında avlanmalıdırlar, ekiplerde en az üç en fazla dört kişi bulunmalıdır, aracın ön ve arka camında turuncu zemin üzerinde siyah numaralar olmalıdır. Bu gibi kurallara uymayan ekipleri tesbit eden halkımızdan da bölge karakollarını arayarak bizlere yardımcı olmalarını rica ediyoruz.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...